Landcare & Producer Groups

Group NameLocalityContact First NameContact Last NameContact RoleContact Email
Albury Conservation CompanyAlburySamNiedraCoordinator[email protected]
Albury & District Local Aboriginal Land CouncilAlbury[email protected]
Albury Wodonga Equestrian Association (AWEC)Albury / Wod. & surroundsBarbChenowethCentre Coordinator[email protected]
Australian Plant Society Albury-WodongaAlbury-WodongaTomBirdVolunteer[email protected]
Barham Landcare GroupBarham & surroundsAlanMathersPresident[email protected]
Biodiversity Conservation TrustMurrayDieuwerReyndersMurray-Riverina Regional Manager[email protected]
BirdLife Ovens and MurrayOvens and MurrayJohnShepherdContact[email protected]
Boomanoomana - Barooga Landcare GroupBoomanoomana & surroundsBelindaStillardSecretary[email protected]
Bungowannah/Splitters Creek LandcareSplitters CreekAmandaFraserSecretary[email protected]
Central Murray AgCentral MurrayDennisGrahamPresident[email protected]
Central Murray Best Wool-Best Lamb GroupCentral MurrayRickEllisCo-ordinator[email protected]
Corowa and District LandcareCorowa & surroundsJudyKirkLandcare Co-ordinator[email protected]
Corowa Boomerang BagsCorowaSallyHughesvolunteer[email protected]
Corowa Tree of Life Community GardenCorowaSallyHughesVolunteer[email protected]
Culcairn Landcare GroupCulcairn and surroundsAsh PaechChair[email protected]
Deniliquin Kolety Lagoons Landcare GroupDeniliquinErikaHefferLandcare Co-ordinator[email protected]
Earth CanvasMurray-RiverinaGillianSanbrookConvenor[email protected]
Eastern Riverina Landcare GroupYerong Creek / Henty / MangoplahSandraDoughtySecretary[email protected]
Edward River Sustainability GroupDeniliquinSonyaRobinsonSecretary[email protected]
Edward Wakool Angling AssociationDeniliquinTroyBright[email protected]
Friends of Nail Can HillAlburyMichaelMitchellContact[email protected]
Green Gully Landcare GroupGreen GullyJudyColvinSecretary[email protected]
Gum Swamp Reserve (Walla Walla) Management CommitteeWalla WallaJohnSeidelSecretary[email protected]
Holbrook Community GardenHolbrook[email protected]
Holbrook Landcare NetworkHolbrook & surroundsKylieDurrantacting CEO[email protected]
Irrigated Cropping Council (ICC)Sthn Riverina/Nthn VictoriaCharlieAvesExecutive Officer[email protected]
Kerr Sustainability GardenThurgoonaNikitaTabuteau-Rosas[email protected]
Morven Fishing ClubMorvenDarylLawson[email protected]
Moulamein Cropping GroupMoulamein & surroundsMichaelChalmers[email protected]
Mountain LandcareTumbarumbaRachaelDanielPresident[email protected]
Mullengandra Landcare GroupMullengandra & surroundsGuyCorbettChair[email protected]
Murrakool Land for WildlifeMurrakoolPamO'NeillSecretary[email protected]
Murray Darling Wetlands Working GroupMurraySarahNingProject Officer[email protected]
Murray DairyMurray -FinleyJennyWilsonChief executive Officer[email protected]
Murray Irrigation LimitedDeniliquinMichaelRenehanChief Executive Officer[email protected]
National Environment Centre, TAFE NSW Riverina InstituteAlburyRobFenton[email protected]
Nature Conservation Working GroupEastern MurrayJanLubkeContact person[email protected]
North Conargo Landholders GroupConargo & surroundsColinBull[email protected]
Parklands Albury -WodongaAlburyAntheaPackerManager[email protected]
Petaurus Education Group IncMurray /RiverinaOwenDunlopExecutive Officer[email protected]
RAMJO (formerly RAMROC) Riverina and Murray Joint OrganisationMurray RegionBridgettLeopoldExecutive Officer[email protected]
Redlands Hill Nature Reserve VolunteersCorowaKerrieOrmondvolunteer[email protected]
Ricegrowers Association - ECP, rice ext and bitternsMurray / RiverinaNeilBullECP Consultant[email protected]
Rice Research Australia P/L (RRAPL)Murray / RiverinaRussellFord[email protected]
Rich River Prime Lamb GroupCadell / DeniliquinGarryArmstrongcoordinator[email protected]
Riverina Sheep Biosecurity GroupWestern Murray RegionKenCrossleyChair[email protected]
Riverine Plains IncMulwalaFionaHartExecutive Officer[email protected]
Seed Savers Albury WodongaAlbury WodongaChiaraCassContact person[email protected]
Southern Growers Inc.Finley - DeniliquinStefChappellExecutive Officer[email protected]
Southern Riverina Sheep Breeders AssociationBurrumbuttock & surroundsRodFrohlingCo-ordinator[email protected]
Susie's AgnChatCorowa & surroundsSusieCayleader[email protected]
Sustainable Farms (ANU)MurrayKathieLe BusqueEngagement Officer[email protected]
Tumbarumba Beef GroupTumbarumbaBrianCummingDirector[email protected]
Wakool Landholders AssociationMurrakoolChrisBrooksChair[email protected]
Wakool River AssociationMurrakoolJohnLolicatoChair[email protected] 
West Berriquin Irrigators IncBerriganAndrewCrossleyChair[email protected]
West Hume Landcare GroupWest AlburyKathieLe BusqueProject Officer[email protected]
Western Murray Land Improvement Group IncWestern Murray RegionRogerKnightExecutive Officer[email protected]
Wirraminna Environmental Education Centre Management CommitteeBurrumbuttockDarrylJacobChair[email protected]
Woolshed-Thurgoona Landcare GroupThurgoona & surroundsTrevorOsbornePresident[email protected]
Woomargama National Park Volunteer Working PartyWoomargama NPJudyKirkvolunteer[email protected]
Yanco Creek and Tributaries Advisory Council (YACTAC)Murray-RiverinaTanyaThompson Executive Officer[email protected]
Yarkuwa Indigenous Knowledge CentreDeniliquinDavidCrewManager[email protected]
Young Country NetworkersMurrakoolAmyLolicatocontact[email protected]

Looking to get your group added above?  Contact Us.